Anno iskolás gyerekként nem volt ritka eset, hogy a reggel gondosan bekészített, finom falatok délután a suliból hazaérve, megszáradtan, megszikkadtan kerültek elő a táskából és vándoroltak azonnal a kukába– érintetlenül. Mi lehetett ennek az oka, a mai napig tisztázatlan, ám az biztos, hogy a magyar gyerkőcökre jellemző jelenség a Felkelő Nap országának a nebulóit nem érintette. Jelen cikkünkben egy roppant érdekes témáról fogunk értekezni, ami nem más, mint az uzsonnás táska használatának eltérő jegyei a hazai és a japán kultúrában. Mielőtt azonban felfednénk a titkot, miszerint miért van az, hogy a japán kissrácok mindig megeszik az uzsonnás táska tartalmát, először bemutatjuk néhány szóban magát a használati tárgyat.
Uzsonnás táska. E kifejezés hallatán garantáltan mindnyájan visszarepülünk a hajdan volt fiatalságunk egykori iskolájába, amikor az élet még gondtalan volt, amit az bizonyít, hogy az ételt nem magunknak kellett elkészíteni, ezt megoldotta helyettünk az édesanyánk. Mi került az uzsonnás táska? Általában vajas kenyér, kolbásszal vagy sajttal, némi gyümölcs és szomjoltóként tea vagy víz. A kivitelezését tekintve a 80’-as és a 90’-es években az uzsonnás táska maga volt az egyszerűség. Később ez a tendencia megváltozott, manapság pedig a táskák kivitelezésének csak a képzelet szabhat gátat.
A gyerkőcök a kedvenc mesehősükkel vagy karakterükkel díszített tárolókban viszik a finom falatokat a suliba, ahol mégis sokszor ki sem nyitják azokat. Nem így a japánok. Nos, fontos megemlíteni, hogy a szóban forgó kultúra nemcsak e téren tér el a nyugati civilizációk szokásaitól. Azt már megszokhattuk, hogy a szigetország lakói szinte mindent máshogyan csinálnak, élnek meg és kommunikálnak le. Miért képezne kivételt ez alól az uzsonnás táska kivitelezése és tartalma? A szóban forgó tároló egység tartalmának az elkészítése egyébként hagyomány – hagyomány, ami nem kevesebb, mint 800 évre tekint vissza.
A bento, azaz az uzsonnás táska kultusz, olyan ételkülönlegességet rejt magába, amivel kötelező dicsekedni. A szokás a szamurájok idejéből származik, a nemesek ugyanis előszeretettel pakolták dobozokba a kedvenc ételüket, és vitték magukkal színházba vagy vadászatra. A bento dobozok, azaz az uzsonnás táskák ősei, tele voltak mindenféle ízlésesen elkészített, egészséges étellel- és vannak tele a mai napig, ugyanis a sulis srácok manapság is e táskákat viszik magukkal az iskolákba. Ami szintén megkülönbözteti a bento táskák tartalmát a nyugati társaiktól, az az étel elkészítésére szánt idő: míg Magyarországon vagy Angliában például a folyamatosan időszűkében szenvedő anyukák gyakorta 10-15 perc alatt összeütik az uzsonnát, addig a Felkelő Nap országának asszonyai általában egy órát szánnak e műveletre.