bevásárló táska

Miért ártalmas a műanyag bevásárló táska?

bevásárló táska

1982 mérföldkőnek számított a kereskedelmi szférában. Ez volt ugyanis a rettegett esztendő, amikor legelőször jelentek meg a műanyag bevásárló táskák az élelmiszerboltok polcain – azonnal hatalmas népszerűségre téve szert.

Persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a korabeli embereknek fogalmuk sem volt, hogy a szóban forgó, teljes mértékben ártalmatlannak, sőt hasznosnak tűnő bevásárló táskák néhány évtized múlva milyen fejfájást fognak okozni az emberiség egészének. Sőt, akkoriban elterjedt hiedelem volt, hogy az a személy, aki a műanyag szatyorra szavaz a hagyományosan papírból készített táskák helyett, jót tesz a környezetnek, mivel azok gyártásához nem szükséges erdők hektárjainak a kiirtása.

A műanyag bevásárló táska előnyei és hátrányai.

Az élelmiszerboltok természetesen rajongtak az ötletért, és nagy szeretettel, illetve lelkesedéssel fogadták a váltás koncepcióját, hiszen a műanyag termékekkel jóval könnyebb volt dolgozni. A fogyasztói társadalom sem viseltetett másként a műanyag bevásárló táskák irányában, hiszen azok jóval tartósabbnak bizonyultak a papírnál.

bevásárló táska

Ám pont ez a semmihez sem hasonlítható tartósság az, ami a bevásárló táskákat veszélyessé tette a környezettel szemben. Mi a helyzet manapság? Vajon a műanyag tárolók még mindig akkora szeretetnek és elismerésnek örvendenek, mint egykoron? A válasz határozottan tagadó jellegű. Arról, hogy ezek az elemek veszélyessé váltak, csak és kizárólag mi, emberek tehetünk.

 

Sokan vannak, akik minden vásárlás során kérnek egy műanyag bevásárló táskát, az otthon felgyűlt tetemes mennyiséget pedig már képtelenek tárolni. Ezért van az, hogy az utcára kilépve elég csak néhány métert megtenni ahhoz, hogy lássunk legalább egy, a szél szárnyai alatt táncoló műanyag zacskót. De ott vannak egyébként a csatorna lefolyórácsánál, a kerítésekre és fákra akadva, boldogtalanul lebegve, szinte mindenhol.

A műanyag bevásárló táska hatás a környezetre

Elborítanak minket a műanyag bevásárló táskák –és ez, finoman fogalmazva, nagyon rossz. A szél segítségével utaznak, eljuthatnak bárhova: erdőbe, tengerpartra. Lebomlásukhoz sok-sok év kell, így veszélyesek a vadon élő állatokra is. A szerencsétlen állatok lenyelik a szóban forgó termékeket, amit persze a gyomruk képtelen megemészteni, így azok szörnyű halált halva válnak a fogyasztói társadalom áldozataivá.

bevásárló táska

Mit tehetünk az ügy érdekében? Mert, hogy Ön és én is okozói vagyunk a jelen helyzetnek, az kétségtelen! A felelősséget nem szabad másra hárítani, tevőlegesen kell részt venni e komoly probléma megoldásában. A lehető legegyszerűbb, mégis legnagyszerűbb dolgot vásárlóként tehetjük meg: ne vegyünk el műanyag bevásárló táskát a legközelebbi shopping-körűt során. Használjuk a már meglévőket, de sokkal jobb, ha inkább a vászontáskánkat vagy a bevásárló kosarunkat kanyarítjuk a vállunkra. Ha mindenki így tenne, a világ sokkal élhetőbb, jobb hely volna. Ne legyünk restek változtatni az életmódunkon a közös ügy érdekében!